NIEBEZPIECZNA POGODA W POLSCE

Powiększ obraz

W czwartek (17.02.2022 r.) czeka nas ostre załamanie pogody, któremu towarzyszyć będzie porywisty wiatr, olbrzymie wahania ciśnienia oraz intensywne opady, najpierw deszczu, a następnie śniegu, miejscami z burzami. Jest to związane z przejściem dwóch niżów – DUDLEY oraz EUNICE. Niebezpieczna aura utrzyma się aż do soboty włącznie.

Na przeważającym obszarze kraju porywy wiatru mogą dochodzić do 90-100 km/h. Jeszcze mocniej powieje podczas przechodzenia frontu szkwałowego, nawet do 120-130 km/h. Najsilniejszego wiatru należy spodziewać się zwłaszcza w północnych województwach, gdzie w pasie od Pomorza przez Kujawy i Warmię po Mazury i Podlasie podmuchy mogą osiągać 110-130 km/h, a na linii wybrzeża nawet do 150 km/h.

W przypadku przejścia jednego jak i drugiego niżu należy oczekiwać powstania dużych szkód materialnych, licznych i długich awarii energetycznych oraz poważnych problemów komunikacyjnych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na prawidłowe zabezpieczenie cennych elementów mienia oraz przedmiotów znajdujących się na balkonach, dachach, które mogą być porwane przez silny wiatr.

Telefony alarmowe:
998 – straż pożarna
997 – policja
999 – pogotowie ratunkowe
991 – pogotowie energetyczne