Niepodległościowy Bieg Orła jednak tylko wirtualnie z pomaganiem w tle

Powiększ obraz

Wszystko wskazuje na to, że 2 Niepodległościowy Bieg Orła odbędzie się, ale tylko wirtualnie. Zaplanowana na 14 listopada impreza biegowa i Nordic Walking nie odbędzie się z powodu pandemii i planowanych obostrzeń. Rząd bowiem pracuje nad całkowitym zakazem przeprowadzenia imprez biegowych i Nordic Walking. 

Pandemia w tym roku krzyżuje plany wielu organizatorom. Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem w naszym kraju skutkuje kolejnymi obostrzeniami. Nie oznacza to, że 2 Niepodległościowy Bieg Orła się nie odbędzie. Impreza będzie, ale w drugiej jej planowanej części czyli wirtualnie. Każdy zawodnik zapisany do imprezy realnej czyli tej, która fizycznie miała odbyć się w Grabowie Parchowskim na trasie w okół Orła posadzonego z drzew może wziąć udział w imprezie wirtualnej. – Wystarczy potwierdzenie przesłane drogą elektroniczną o tym, że taka osoba chce być przepisana do wydarzenia wirtualnego i tak się stanie – mówi Marcin Pacyno, współorganizator Niepodległościowego Biegu Orła. – Podając tą informację musi także podać swój adres zamieszkania po to, aby przesłać pakiet startowy czyli koszulkę i medal pamiątkowy – dodaje Pacyno.  Wydarzenie wirtualne odbędzie się także 14 listopada. – Punktualnie o godzinie 12 wystartuję na tej trasie w Grabowie Parchowskim z wirtualnym wydarzeniem prowadząc transmisję Live. W tym samym czasie zapraszam wszystkich uczestników do wspólnego biegania czy spacerowania z kijami. Ja pokonam dystans 5 km z komentarzem. W trakcie biegu będę się starał także opowiedzieć jak najwięcej o tym wyjątkowym biegu i miejscu. Także w tym samym czasie czekam na relację, komentarze tych, którzy będą pokonywać swoje dystanse – mówi współorganizator.  Niepodległościowy Bieg Orła oprócz biegania w tym roku ma także charakter charytatywny. W tym roku w trakcie biegu mięliśmy zbierać fundusze na leczenie małego Olka, dziecka jednego z leśników. Dziecko choruje na SMA, a jego leczenie jest możliwe tylko w USA gdzie terapia kosztować ma 9 mln. zł – mówi Pacyno. Postanowiliśmy, że mimo, że bieg się fizycznie nie odbędzie pomagać będziemy dalej – dodaje. Osoby, które chciałyby przyczynić się do zbiórki funduszu dla małego Olka będą mogły wylicytować specjalnie na tą okazję przygotowane statuetki. – Są wyjątkowe bo składają się z trzonu ubiegłorocznej statuetki z emblematem tegorocznego medalu. Cała statuetka będzie umieszczona na podstawie, która będą kawałki powalonych drzew przez nawałnicę w 2017 roku z miejsca gdzie został posadzony Orzeł z drzew – wyjaśnia współorganizator imprezy. Takich statuetek będzie 10. Otrzymają je osoby, które na profilu facebooku pod wydarzeniem i zdjęciem statuetki zaproponują najwyższą kwotę. Kto nie ma Facebooka może zalicytować telefonicznie dzwoniąc na numer 601326499 lub mailowo pisząc na adres pacinopromotion@gmail.com. Osoby, które wylicytują statuetki otrzymają je drogą pocztową z pakietem startowym. Będzie to równocześnie opłata startowa w biegu lub marszu. Zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa w 2 Niepodległościowym Biegu Orła i w licytacji, z której całkowity dochód zostanie przekazany na leczenie Olka.

Projekt koszulki

SMA – rdzeniowy zanik mięśni to choroba, która powoduje obumieranie neuronów i postępujące osłabienia i zanik mięśni szkieletowych. Nowatorska terapia genowa pojawiła się rok temu w USA i działa inaczej niż lek dostępny w Polsce, wpływając bezpośrednio na uszkodzony gen SMN1. Polega na jednorazowym podaniu, które wystarcza na całe życie.

Mówi się, że jest to najdroższy lek świata, bo kosztuje ponad 2 miliony dolarów. W Polsce można go podać również w Lublinie, bez konieczności wyjazdu do USA.