Opłatek Maltański

Powiększ obraz

W dniu 9 grudnia br. w Gościńcu Państwa Barbary i Łukasza Jereczków w Jamnie odbył się uroczysty Opłatek Maltański zorganizowany przez Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim. Na przedświąteczne spotkanie zostały zaproszone ubogie lub doświadczone sierpniową nawałnicą rodziny z terenu gminy Parchowo. Partnerem organizatorów uroczystości był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Parchowie.

Opłatek Maltański to wyjątkowa uroczystość od wielu lat organizowana  w dużych miastach w Polsce przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Ideą tej akcji jest, żeby w okresie Świąt Bożego Narodzenia zaprosić na wspólne spotkanie opłatkowe najuboższych i doświadczonych przez los, często samotnych ludzi, dla których taka uroczystość jest szczególnym wydarzeniem.

Jak co roku, Jego Ekscelencja Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Jerzy Baehr wraz z małżonką, Panią Zofią Baehr, wypoczywali latem na terenie gminy Parchowo. Widząc ogrom zniszczeń i nieszczęście, jakie dotknęło mieszkańców naszej gminy wskutek nawałnicy z dnia 11.08.2017 r., zaproponowali, żeby tym razem uroczystość Opłatka Maltańskiego odbyła się właśnie u nas. Zaprosili do współpracy  Wójta Gminy Parchowo, Państwa Barbarę i Łukasza Jereczków z Jamna i GOPS w Parchowie.

Honorowy patronat nad uroczystością przyjął JE ks. Biskup Ryszard Kasyna, Biskup Pelpliński. Biesiadę gościom umilał zespół Modraki, wszyscy zostali też obdarowani prezentami  i łakociami. Spotkanie upłynęło w bardzo uroczystej i miłej atmosferze.

[supsystic-gallery id=’3′]