Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach wystąpi wiele niebezpiecznych zjawisk. Można tutaj wymienić m.in. zamiecie i zawieje śnieżne, oblodzenia i marznące mgły. Co więcej, warunki pogodowe będą znacząco ograniczać widoczność i przyczepność, dlatego należy zachować szczególną ostrożność zarówno na drogach, jak i chodnikach.
Przed wystąpieniem intensywnych opadów śniegu, marznącej mżawki lub silnych mrozów:
- W czasie intensywnych opadów pozostań w domu,
- uszczelnij drzwi i okna i inne otwory, którymi może uciekać ciepło,
- sprawdź czy w mieszkaniu właściwie działa wentylacja,
- zgromadź środki i materiały, które mogą być niezbędne w takich sytuacjach:
– zapasy- zapasy żywności, wody,
– sprzęt do odśnieżania, sól kamienną i piasek do posypywania chodników,
– zastępcze źródło światła i ogrzewania,
– zapasowe baterie do radia i latarek, żywności, wody,
- Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
- Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.
Jazda samochodem w zimie:
- sprawdź następujące elementy twojego samochodu: akumulator, płyn chłodzący, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy szyb, układ zapłonowy, termostat, oświetlenie pojazdu, światła awaryjne, układ wydechowy, układ ogrzewania, hamulce, odmrażacz, poziom oleju (jeśli jest taka potrzeba, wymień na olej zimowy),
- załóż zimowe opony i upewnij się, czy mają odpowiedni bieżnik,
- miej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu,
- utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy,
- słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych,
- ubieraj się ciepło,
- noś odzież wielowarstwową, lekko dopasowaną,
- miej w swoim samochodzie: migające światło przenośne z zapasowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki, śpiwór lub koc, torby plastikowe
(do celów sanitarnych), zapałki, małą łopatkę -saperkę, podręczne narzędzia, przewody do rozruchu silnika, łańcuchy lub siatki do opon, jaskrawo kolorową tkaninę do użycia jako flagi sygnalizacyjnej.
Jeśli utknąłeś w drodze poza miastem:
- Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości 100 m.
- Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.
- Użyj wszelkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu.
- Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
- Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchyl okna
- Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
- Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
PAMIĘTAJ NIE BĄDŹ OBOJĘTNY!
- gdy widzisz osoby siedzące lub leżące na ławkach lub w innych miejscach, w których mogą ulec wychłodzeniu, powiadom policję lub straż miejską,
- jeżeli wiesz o osobach przebywających w nie ogrzewanych pomieszczeniach powiadom o tym policję lub straż miejską,
- jeżeli osoba ma objawy wyziębienia, odmrożenia lub jest nieprzytomna wezwij natychmiast pogotowie ratunkowe, a do jego przybycia udziel osobie poszkodowanej pierwszej pomocy (jeśli nie wiesz jak poproś o pomoc dyspozytora pogotowia ratunkowego lub osoby, które są w pobliżu).