„Strażacka przyjaźń bez granic”

Dzięki dotacjom pozyskanym z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią młodzi strażacy z Gminy Parchowo wraz z opiekunami uczestniczyli  w dwóch obozach szkoleniowych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Pierwszy obóz odbył się w dniach 12.07-19.07.2023 r. w miejscowości Stechow (Brandenburgia). Po kilku dniach wspaniałej nauki i zabawy uczestnicy obozu przenieśli się do miejscowości Paulinenaue, gdzie kontynuowali swoje szkolenie. Młodzieżowi strażacy wspólnie z niemieckimi rówieśnikami z okręgu Havelland (ponad 500 uczestników) zdobywali wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, topografii oraz udzielania pierwszej pomocy. Oprócz tego był nocny alarm, dyskoteka oraz sporo zabaw związanych z wodą.

Po kilkudniowej przerwie strażacka młodzież spotkała się w Parchowie. Przez 5 dni (27.07 – 31.07) młodzi strażacy szkolili się i bawili się na Kaszubach.

Oprócz typowych szkoleń strażackich młodzież z Polski i z Niemiec aktywnie spędzała czas. Były wyścigi rzędów na wesoło, rozgrywki w piłkę siatkową oraz wieczorne podchody. Młodym strażakom udało się również popłynąć w rejs statkiem po Morzu Bałtyckim, odwiedzić Lotniskową Straż Pożarną w Gdańsku Rębiechowie oraz zawodową straż w Bytowie i mini muzeum starych pojazdów gaśniczych. Uczestnicy obozu zwiedzili także zamek krzyżacki w Bytowie. Podsumowaniem pobytu w Polsce był wieczorny guiz.

Doskonała zabawa podczas ćwiczeń w grupach mieszanych oraz wyjazdy dostarczyły uczestnikom obozu niezapomnianych wrażeń i radości. Dopełnieniem tego były urozmaicone posiłki, które przygotowywały panie z parchowskiej szkolnej stołówki.

Podziękowania kierujemy do panów strażaków, szczególnie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Parchowie oraz pani Zofii Warężak za zaangażowanie i organizację wspaniałych zajęć i wyjazdów. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi szkoły, panu Jerzemu Werra za udostępnienie budynku oraz autobusu szkolnego. Dziękujemy również opiekunom sprawującym pieczę nad młodzieżą podczas obozów oraz paniom kucharkom, które codziennie pieściły podniebienia obozowiczów pysznymi posiłkami podczas obozu w Parchowie.